W tym roku mieliśmy do czynienia z nietypową, bezśnieżną, ale w niektórych momentach nawet z bardzo mroźną zimą. Sporadyczne opady śniegu na przełomie 2015/16 r., jeśli przykryły zasiewy to jedynie na krótki okres i sytuacja taka występowała na części powierzchni Polski. Pojawiające się po okresach ocieplenia krótkie, kilku- lub kilkunastodniowe powroty zimy z nawrotami mrozu oraz intensywniejszymi opadami śniegu, który w ciągu dnia topniał, a w nocy zamarzał, nie sprzyjały procesom fizjologicznym przebiegającym w zimujących roślinach uprawnych.
Dodatkowym czynnikiem mogącym sprzyjać uszkodzeniom zimowym łanu jest ukształtowanie terenu. Niekorzystne są stoki północne oraz miejsca wyeksponowane na silne podmuchy wiatru, gdzie rośliny bardziej narażone są na wymrożenia. Dużo zależy od gleby. U zbóż na glebach słabszych szybciej mogą przemarznąć węzły krzewienia. Gleba na przeważającej powierzchni kraju – z nielicznymi wyjątkami – nie zdążyła zamarznąć. Tam, gdzie warunki pogodowe z powodu występujących cykli topnienia i zamarzania nie pozwalały na dłuższe zaleganie pokrywy śnieżnej, samo formowanie się lodu może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń mrozowych. W sytuacji gwałtownego spadku temperatury lub jej wahania (w dzień na plusie, w nocy na minusie) zamarzająca w pobliżu węzła krzewienia woda prowadzi do poważnego uszkodzenia roślin. Sytuacja taka ma często miejsce na przedwiośniu. Na wystąpienie uszkodzeń szczególnie narażone są te rośliny, które wcześniej uległy rozhartowaniu, a następnie ich węzły krzewienia zostały uwodnione. Jak wcześniej wspomniano, rozhartowanie roślin może być wynikiem nie tylko zalegającej na zasiewach pokrywy lodowej, ale przede wszystkim związane jest ze wzrostem temperatury. Rozhartowanie roślin pod pokrywą lodową zależy także od wrażliwości odmianowej i jest związane z panującymi na polu warunkami. W przypadku mroźnych wiatrów, może nawet wystąpić zjawisko wysmalania roślin .


- preparat Nov@ w dawce 3-4 l/ha (oprysk po ruszeniu wegetacji);
- Folifol w dawce 1-2 l/ha;
- Phosfik 3.27.18 z mikroelementami w dawce 1 l/ha (oprysk od fazy strzelania w źdźbło do fazy kłoszenia).
Innowacyjnym produktem przeznaczonym do polepszenia krzewienia zbóż oraz rozwoju w okresie strzelania w źdźbło jest specjalistyczny biostymulator Shift zalecany w dawce 2-3 l/ha w okresie krzewienia lub później w okresie wzrostu źdźbła, aż do liścia flagowego. Produkt ten powoduje dodatkowo działanie wzmagające efektywność stosowanych herbicydów lub fungicydów. W przypadku zbóż i rzepaku warto także zwrócić uwagę na – stosowany z dużą skutecznością w centralnej i północnej Polsce – Fylloton (dawka 1l/ha). Produkt ten dostarcza składniki niezbędne do funkcjonowania roślin, wzmacnia i polepsza ich odporność na czynniki stresowe, polepsza funkcjonowanie komórek oraz wpływa intensywnie na wzrost i regenerację tkanek nadziemnych części rośliny. Warto zwrócić uwagę, że omówione powyżej rozwiązania najlepsi rolnicy w Europie stosują już od wielu lat. JB