Zimni ogrodnicy ani myślą nam odpuścić. Przymrozki mogą siać spustoszenie na polach i w sadach

Tegoroczny sezon rolniczy rozpoczął się wyjątkowo fatalnie – uprawom daje się we znaki susza, a także bardzo częste przymrozki. Wegetacja po rekordowo ciepłej zimie rozpoczęła się nadzwyczaj wcześnie, dlatego nadchodzące fale chłodów są niezwykle szkodliwe. Przed nami kilka bardzo zimnych nocy i poranków, które miejscami mogą przynosić spadki temperatury w okolice zera, a przy gruncie nawet do minus 3 stopni. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to wszystko za sprawą nadchodzących imienin „zimnych ogrodników” Pankracego, Serwacego i Bonifacego. Prognozy wskazują, że już za tydzień czekają nas arktyczne chłody, które sprawią, że temperatura spadnie poniżej zera, miejscami znacząco.

W dniach 12, 13 i 14 maja nawet do 8 stopni mrozu

12 maja, w dniu wspomnienia św. Pankracego, zimne powietrze spłynie zwłaszcza nad zachodnie i południowe regiony naszego kraju. Temperatura może tam spaść do minus 3 stopni, a lokalnie nawet do minus 5 stopni. Przy gruncie będzie jeszcze zimniej, do minus 5 stopni, a lokalnie do minus 8 stopni.

13 maja Serwacy przymrozki przyniesie już w całej Polsce. Ujemne temperatury panować będą nie tylko przy gruncie, ale nawet do 2 metrów nad powierzchnią ziemi. Nie odpuści nam też Bonifacy, który najsilniejsze przymrozki rozleje po zachodniej, północnej i północno-wschodniej części kraju. Na koniec doprawi nam jeszcze Zimna Zośka. Ma ona zamiar dmuchnąć chłodem głównie w województwach wschodnich.

 

Kolejne straty w uprawach?

Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy muszą się liczyć z temperaturami, które mogą uszkadzać lub niszczyć ich uprawy. Już teraz powinni przygotować się do ich sztucznego dogrzewania lub zastosowania środków, które zapobiegną skutkom przewidywanych stresów dla roślin. Przezorni z pewnością zdążą jeszcze ograniczyć szkody. Należy pamiętać, że po porankach z mrozem czekają nas zimne popołudnia. W najchłodniejszych regionach kraju temperatura nie przekroczy 10 stopni, a przeszywający ziąb będzie potęgować porywisty wiatr.

Największych spadków temperatury spodziewamy się w trakcie nocnych i porannych rozpogodzeń. Im więcej chmur będzie na niebie, tym przymrozki będą mniejsze. Ratunkiem mogą się też okazać opady, ponieważ w strefie ich występowania ryzyko mrozu będzie niewielkie.

Na szczęście jest sposób

Każdy wiosenny spadek temperatury o kilka stopni poniżej zera na tym etapie będzie się wiązać ze stratą wielkości i jakości przyszłego plonu. Nic więc dziwnego, że warto sięgać po wszelkie dostępne metody ochrony upraw przed skutkami przymrozków. Spośród różnych metod wykorzystywanych w tym celu bardzo często stosuje się opryski preparatami o działaniu regenerującym i pobudzającym do lepszego rozwoju roślin jak FOLIFOL ORAZ FOLICIST®. 

Preparaty o działaniu biostymulującym  usprawniają procesy życiowe zachodzące w roślinach, przy tym nie wywołując modyfikowania przebiegających naturalnie procesów. Biostymulatory wpływają więc bezpośrednio na metabolizm w roślinach.

Zalecane stosowanie preparatów zawierających aminokwasy i wyciągi roślinne  chroni przed skutkami przymrozków i przyspiesza naturalne zdolności regeneracyjne roślin. Zastosowane przed przymrozkami stymulują także mechanizm obronny rośliny.

JAK WSPOMAGAĆ ROŚLINY PRZED SKUTKAMI MROZÓW LUB PRZYMROZKÓW?

Należy zastosować preparaty FOLIFOL 1,5-2 l/ha z FOLICISTEM ® 1,0 l/ha w mieszaninie w zalecanej dawce, gdy tylko rośliny zaczną funkcjonować po 1-2 dniach od momentu ustąpienia fali niskich temperatur. Po kilku dniach należy sprawdzić stan pąków kwiatowych. Jeżeli są żywe, ale osłabione, należy kontynuować zabiegi poprawiające regenerację tkanek w okresie co 7-10 dni. Jeżeli przymrozki nie zniszczyły wszystkich kwiatów, a jedynie je osłabiły należy zastosować serię 2- 3 zabiegów co 7-10 dni: w okresie od zielonego pąka aż po koniec kwitnienia.

Wykorzystanie w/w preparatów w opryskach roślin sadowniczych, także truskawek nie sprowadza się wyłącznie do zabiegów interwencyjnych w przypadku wystąpienia przymrozków. Podstawowym zastosowaniem powinno być włączenie tych preparatów do technologii produkcji owoców co kompleksowo podwyższa plon i jakość owoców.

Zabiegi najlepiej rozpocząć po rozpoczęciu wegetacji wiosną, kiedy na roślinach rozwijają się pierwsze liście, dzięki którym rośliny mogą pobrać preparat. Zaleca się wykonanie kilku zabiegów w sezonie – nie częściej niż co 10–14 dni. Zabieg interwencyjny powinno się wykonać co najmniej 1-2 dni przed spodziewanym przymrozkiem, zaś po jego wystąpieniu najwcześniej po 1 dniu (przy założeniu, że w nocy temperatura nie spadnie poniżej 0ºC).

Przy tej technologii oprysków wyższy plon truskawek uzyskamy w wyniku wytworzenia się większej liczby pędów kwiatostanowych i kwiatów na pędzie.

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt można mieszać z wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami. Nie powinien być stosowany w połączeniu ze środkami zawierającymi siarkę, olejami mineralnymi oraz emulsjami.

OPAKOWANIA

1 l – 5 l – 20 l – 200 l

FOLIFOL

Biostymulator na bazie ekstraktów roślinnych wspomagający wzrost i rozwój roślin
  • PRZYSPIESZA AKTYWACJĘ PROCESÓW FIZJOLOGICZNYCH PO SYTUACJACH STRESOWYCH (NP. NISKIE TEMPERATURY, SUSZA, GRAD)
  • POPRAWIA SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN
  • STYMULUJE WZROST I ROZWÓJ ROŚLIN
  • ZWIĘKSZA PRZYCZEPNOŚĆ CIECZY ROBOCZEJ

SKŁADNIKI

Kompleks kilkunastu aminokwasów pochodzenia roślinnego. Ekstrakt z alg morskich Ascophyllum nodosum.

Sposób działania

W związku z synergią i współdziałaniem między aminokwasami pochodzenia roślinnego (uzyskanymi w wyniku hydrolizy enzymatycznej – procesu który nie zmienia struktury aminokwasów i ich funkcjonalności) a glonami morskimi (bogatymi w promotory wzrostu) FOLIFOL:

  • podwyższa odporność roślin na stres
  • stymuluje prawidłowy wzrost w przypadku niekorzystnych warunków
  • powoduje szybką regenerację uszkodzonych roślin
  • zmniejsza ryzyko zahamowania wzrostu po zastosowaniu pestycydów
  • wpływa na wzrost i rozwój korzeni
  • zwiększa syntezę chlorofilu i produktywność roślin
  • dzięki metodzie pozyskiwania aminiokwasów (hydroliza enzymatyczna) zachowane zostają aktywne substancje bilogiczne o skutecznym działaniu na rośliny
  • wpływa na efektywne wykorzystanie energii rośliny podczas syntezy białek

zastosowanie

MIESZANIE

Produkt można mieszać z wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami. Nie powinien być stosowany w połączeniu ze środkami zawierającymi miedź lub siarkę, olejami mineralnymi oraz emulsjami.

OPAKOWANIA

1 L

Folicist®

Biostymulator wspomagający kwitnienie, zawiązywanie owoców i wpływający na kiełkowanie nasion

  • ZWIĘKSZA ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA NASION
  • WSPOMAGA I UJEDNOLICA KWITNIENIE
  • UŁATWIA KIEŁKOWANIE PYŁKU KWIATOWEGO I ZAWIĄZYWANIE OWOCÓW

SKŁADNIKI

Acetylo-trioprolina (ATCA), Glicyna, Betaina, kwas foliowy, ekstrakt z alg morskich (Ascophyllum nodosum), wyciąg z lucerny siewnej (Alfalfa – łac. Medicago sativa)

Sposób działania

Podczas kwitnienia i zawiązywania owoców energia pochodząca z białek, cukrów, kwasów nukleinowych w obecności fitohormonów jest niezbędna do podtrzymania podziału komórek. FOLICIST optymalizuje kwitnienie i zawiązywanie owoców wpływając na wzrost rośliny oraz działając jako czynnik antystresowy. Działanie poszczególnych składników:

  • ATCA: wewnątrz tkanek rośliny podlega przemianie w cysteinę (aminokwas niezbędny do produkcji energii) oraz prolinę (reguluje procesy osmozy oraz chroni przed stresem termicznym i niedoboru wody)
  • kwas foliowy wpływa na syntezę białek i kwasów nukleinowych
  • Glicyna betaina przywraca funkcje metaboliczne rośliny po intensywnym stresie

Powyższe efekty są uzyskiwane poprzez współdziałanie wyciągów z alg morskich oraz innych roślin, które dostarczają aminokwasy, witaminy, betainę i naturalne substancje wzrostowe.