Dramatyczne owocowanie w zeszłym roku (2017) pozwala spodziewać się bardzo dobrego kwitnienia i owocowania tego lata ponieważ rośliny są wypoczęte. Wszystko zależy od kaprysów pogody poprzedzających okres kwitnienia oraz mogących zaskoczyć sadowników w czasie tworzenia się zawiązków. Czy są jakieś niezawodne sposoby, aby zagwarantować doskonałe plonowanie w sadach?

Wiosną zeszłego roku gwałtowny wzrost temperatury spowodował wczesny i szybki rozwój drzew. Z praktyki doskonale wiemy, że wysokie temperatury tuż przed kwitnieniem niekorzystnie wpływają na rozwój i jakość kwiatów. Pąki kwiatowe oraz same kwiaty pojawiły się z dnia na dzień, pąki były słabe a kwitnienie bardzo krótkie. W takich warunkach nastąpił gwałtowny spadek temperatury. W niektórych regionach wymarzło nawet 80 proc. rozkwitłych kwiatów na drzewach i krzewach. Najbardziej narażone na skutki przymrozków były drzewa w pełni kwitnienia, czyli czereśnie i wiśnie, a nieco mniej przemarzły jabłonie i grusze.

Gdyby podobna sytuacja miała się powtórzyć, dla większości producentów byłaby to prawdziwa klęska. Należałoby podjąć wszelkie próby ratowania zawiązków, ale szanse mogą być różne, w dużym stopniu uzależnione od stopnia przemarznięcia. Jakie zabiegi można podjąć aby zminimalizować wpływ aury na przemarzanie kwiatów i tworzenie zawiązków, a co za tym idzie zapewnić sobie doskonałe plonowanie.

Zadbaj o jakość pąków kwiatowych, a nie tylko o ich obecność.

Nawet w łagodniejszym klimacie dużą wagę przywiązuje się do wczesnego zakładania pąków kwiatowych i prawidłowego odżywiania drzew w okresie ich różnicowania się.

wczesne zakładanie pąków >> sprzyja wykształceniu dużej liczby poszczególnych części pąka

jesienne nawożenie mocznikiem >> sprzyja wzrostowi pąków wiosną i wykształceniu silnych kwiatów, z dorodną żywotnią zalążną

Wniosek: powstaną duże zawiązki, dobrze przytwierdzone do pędów, bardzo odporne na warunki stresujące (szczególnie na mróz w okresie kwitnienia!!!)

Opryskaj sad już podczas pękania pąków

Znaną techniką pozwalającą skutecznie poprawić plonowanie jest opryskiwanie sadu podczas pękania pąków kwiatowych na krótkopędach mieszaniną substancji wzrostowych. Powoduje on rozrastanie się kambium w krótkopędach, u nasady pąków. Dzięki temu następuje przemieszczanie składników do pąków, co poprawia ich kondycję już w pierwszym etapie wzrostu. Takie kwiaty lepiej zawiązują owoce i znoszą niekorzystne warunki w okresie kwitnienia.

Prowadzone badania wykazały, że preparaty na bazie enzymów roślinnych znacząco poprawiają zawiązywanie jabłek, zwiększyły ich średnią masę oraz wydłużyły jednoroczne przyrosty. Podobnie zadziałały na wiśnie, a na podmarzniętych śliwach zwiększyły nie tylko plon owoców, ale również poprawiły zdrowotność drzew.

Dodatkowe korzyści wynikające ze stosowania nawozów bioaktywnych to:

  • pobudzenie liści do wzrostu i rozwoju
  • poprawa morfologii i kondycji roślin
  • zwiększenie tugoru w liściach i kwiatach (przedłuża żywotność i zmniejsza wrażliwość na stres)
  • zwiększenie tolerancję owoców wczesnych na przygruntowe przymrozki
  • zwiększenie odporność roślin na choroby grzybowe i bakteryjne
  • wzrost chlorofilu w liściach
  • bardziej intensywne wybarwienie liści, kwiatów i owoców
  • poprawa żywotności i kiełkowania pyłku.

 

Przeprowadzenie terminowych oprysków nawozami bioaktywnymi spowoduje znaczne złagodzenie skutków przymrozków również w tak kapryśnych warunkach klimatycznych, z jakimi mieliśmy do czynienia wiosną ubiegłego roku.